Erken Uyanmanın Faydaları Ve Yolları

Hayatımız boyunca belki de defalarca duyduk değil mi? Başarılı insanların hep erken kalktığını okudunuz veya arkadaşlarınızla muhabbet esnasında bu konuyu konuştunuz. Bu yazımızda, erken uyanmanın hem faydalarını hem de yollarını bir bütün halinde ele alarak, bilgi tazelemeyi hedefledik. Belki de bazı okuyucularımız vereceğimiz bilgilerden birkaçını ilk defa öğrenecek. Gece çalışıp gündüzleri dinlenmek zorunda olan; örneğin, bekçilik gibi meslek sahipleri, konumuza biraz uzak kalabilir. Fakat yine de haftalık ya da yıllık izinlerinde erken kalkarak fayda sağlayabilirler. Evet, işiniz dolayısıyla her zaman erken uyanamasanız dâhi, fırsat buldukça erken kalkarak, günün büyük bölümünü değerlendirebilmenin ne kadar önemli olduğunu anlayabilir, aslında kısa gibi gözüken bir günün ne kadar uzun olduğunu rahatlıkla fark edebilirsiniz. Bir günde ne kadar çok iş yapılabildiğini görmek ve bunun keyfini tatmak için mutlaka denemelisiniz.

Erken Uyanmak Gerçek bir Mucizedir

Şu an tam olarak ne zaman yayınlandıklarını bilmiyorum. Önceden çocuklar tarafından en sevilen çizgi filmler hep sabahları yayınlanırdı. Sabah kalktığımızda, hele de okul yoksa hemen sevdiğimiz çizgi filmin karşısına geçer onu izlerdik. Yani çocukluk döneminde bile sabah yapılan her şeyin tadı ayrıdır. Gece güzel bir uyku aldıysanız sabah kalktığınızda vücudunuz dinlenmiş, zihniniz rahatlamış halde taptaze uyanırsınız. Enerjinizin, aklınızın en zinde en yüksek olduğu zamanlar sabah vakitleridir. Siz bakmayın gece kuşu diye tabir edilen insanların geceyi sevdiklerini söylediklerine. Onlar genelde sabahları kaçırırlar ve gece daha aktif olurlar. Bu durum biraz da alışkanlık haline geldiyse, sabah erken kalkmak onlar için daha zor olur. Onlar için kesin olan gerçek şu ki, erken uyananların verimliliği hiçbir zaman onlar da olmaz. Sabah erken kalkan ve çalışmayı seven insanlar, gece aktif olan insanlara göre her açıdan çok önde olurlar.

Günün En Verimli Zamanıdır

Evet, sabahlar günün en üretken zamanlarıdır. Bu vakitlerde berrak bir zihin sayesinde, gün içinde yapılacak önemli işlere çok daha iyi bir şekilde odaklanabilir, onlar için daha iyi ve detaylı planlar yapabilirsiniz. Çok şaşıracağınız ölçüde, bir sürü yapılacak şey için vakit bulacaksınız.

Sabah bir işiniz olduğunda, yataktan geç kalkıp aceleci bir şekilde hazırlanıp, işinizi yapmaya gittiğiniz olmuştur. Zar zor uyanmanın verdiği rahatsızlık, düzensizlik, aceleci davranmanın verdiği stres…Ne kadar kötü değil mi? Böyle olması yerine, 1 ya da 2 saat daha erken uyandığınızı düşünün. Rahat rahat elinizi, yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Hiç acele etmeden rahat rahat bir kahvaltı, üstüne de bir kahve bile içebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz bir kitap varsa 15-20 dakika veya daha fazla okuyabilirsiniz. Bunlar sadece verdiğimiz birkaç örnek. Tabii ki neyi seçeceğiniz size bağlı. Kendi alışkanlıklarınıza göre veya size uygun sevdiğiniz ne varsa, çok daha fazla şey yapabilirsiniz.

Uyku Kalitenizi Artıracak

Çok duyduğumuz bir sözle daha devam edelim. Gece uykusunun yerini, diğer zamanlardaki uykular tutmaz.  Biz burada biraz daha ayrıntılarına girmeye çalışarak, ne gibi faydalar sağladığına bakalım. Gece kuşlarına dikkat edin. Gündüzleri hep farklı farklı saatlerde uyanırlar. Fakat erken kalkanlar uygun bir uyku programına sahiptirler. Bu sayede uyku kalitesi çok daha artar. Yani düzenli uykunuzun yarım saati bile vücudunuza çok daha iyi gelir. Bu sayede, daha az uykuyla bile gün içinde gereken enerjiyi çok rahat elde edebileceğinizi göreceksiniz. Bizce en şaşıracağınız nokta da bu olacak.

Nasıl Erkenci Olunur?

Manzara sever misiniz? Kim sevmez ki? Güneşin doğuşunu izlemek gerçekten çok keyiflidir ve bunu her gün yapsanız bile, bizce çok zor sıkılırsınız. Sabah, güneşin doğuş anlarını canlı canlı izleyeceğinizi aklınıza getirin. Uyanmak için iyi bir sebep olabilir.

Tam bir gece gezen olsanız bile, sayacağımız yöntemler etki edebilen yöntemlerdir.

  • Elektronik cihazlarınızı kapatın. Yapılan araştırmalar elektronik cihazların uyku hormonlarına olumsuz etki ettiğini göstermektedir.
  • Çok rahatsız olmazsanız perdelerinizi açık bırakın. Bu sayede günün ilk ışıkları odanıza girecek ve uyanmak için iyi bir etki oluşturacaktır.
  • Elinizden geldiğince akşamları erken uyumaya çalışın.
  • Uyumakta zorlandığınızda biraz kitap okuyun.
  • Alarm kurduğunuzda, alarmın yatağınıza uzak mesafede olmasını sağlayın. Çünkü kapatmak için ayağa kalktığınızda, uyanmanın büyük bölümünü yapmış olursunuz.
  • İlk uyandığınızda biraz hızlı hareket etmeye çalışın. Alarmı kapattıktan sonra, beklemeden banyoya gidin. Bu sayede yatağa dönme isteğiniz kısa sürede sonlanacaktır.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?