Kadın.

Bugün de okurken kanımızın donduğu, tüylerimizin diken diken olduğu bir haberle başladık güne. Pınar Gültekin, evet bugün Pınar Gültekin. Peki ya yarın ? Sıra kimde ? Neden bu gibi iğrenç durumlarla karşı karşıya kalıyoruz ? Ne zaman son bulacak bu ardı arkası kesilmeyen cinayetler ? İnsan düşünmeden edemiyor nasıl bu kadar vicdansız olunabiliyor, nasıl böylesine iğrenç şeyleri yapabiliyor insanımız.

Herhangi bir suçu olmadığı halde her gün, her hafta, her ay, her yıl onlarca belki de yüzlerce kadın öldürülüyor. Oysa kadın hayattı, oysa kadın her şeydi. Anneydi, kızdı, dosttu, arkadaştı yeri geldiğinde doktor yeri geldiğinde müdür yeri geldiğinde kız kardeşti. Konumu her yerde farklılık gösterse de şefkat, merhamet ve iyi niyetin ete kemiğe büründüğü haliydi, kelimelerle tarif edilemeyecek kadar değerli, önemli ve mükemmeldi. Gerek dinimiz gerekse de ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk defalarca dile getirdi kadının önemini.

Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.

Mustafa Kemal Atatürk

Eşlerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın onları dövmeyin ve onları incitecek çirkin sözler söylemeyin.

Ebu Davud, Nikak, 40-41

En güzel dünya nimeti, insanın sahip olabileceği nimetlerin en hayırlısı: Zikreden dil, şükreden kalp ve insanın iman doğrultusunda (Müslümanca) yaşamasına yardımcı olan kadındır.

Tirmizî, Birr 13

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!

Mustafa Kemal Atatürk

Anlaşılacağı üzere kadın her şeydir. Ama günümüz insanı öyle bir hale geldi ki, en basitinden kadınlar giyimini, kuşamını defalarca kez düşünerek dışarı çıkmak zorunda kaldı. Çünkü taciz edecek, hatta ve hatta giyiminden dolayı dışarıda şiddet uygulayacak bir grup var. Nedir bu azgınlık , nedir bu başkasının hayatına karışma isteği ? Toplu taşıma araçlarında taciz edenlerinden, yollarda takip eden sapıklarına her yerde iğrenç, zihniyetsiz insanlarla dolmuş ülkemiz.

Öncelikle ey anneler ve babalar :

Oğlunuzu aslanım, yiğidim şeklinde pohpohlamak yerine oğlunuza kadına ve kadın haklarına saygılı olmayı öğreterek başlayın ebeveynliğe. Bırakın en kötü işi yapsın, bırakın en kötü şartlarda yaşasın hayatı ama öyle bir eğitin ki kadına bırakın şiddet uygulamayı ; el bile kaldırmasın. Çünkü ileride trilyonları da olsa kadına, kadınına saygısı olmadığı sürece huzurlu bir hayat yaşaması mümkün değil. Uyanın, açın gözlerinizi ! Bakın toplumun hali nereye gidiyor, bakın her gün kaç kişi öldürülüyor. Siz kendiniz el bebek gül bebek büyüttüğünüz oğlunuzun kılına zarar gelmesini istemezken, aynı oğlanın bir başkasının el bebek gül bebek büyüttüğü kızını taciz etmesi, dövmesi, öldürmesi nasıl vicdanınızı sızlatmaz ?

Daha sonra siz kadınlarımız,

Her ne şartta olursa olsun, her ne durum olursa olsun hakkınızı arayın ! Hiç kimsenin size şiddet uygulamaya, size el kaldırmaya, sizinle zorla birliktelik kurmayı istemeye HAKKI YOK ! Her ne kadar laik bir ülkede de yaşasak maalesef ki etrafta karaktersiz, terbiyesiz onlarcası var. Ama onların hiçbirinin size rahatsızlık vermesine izin vermeyin. Haklarınızın gasp edilmesine itaat etmeyin, itiraz edin ! Ben ve benim gibi düşünen yüzlerce belki de binlerce kişi sizi sonuna kadar destekleyecektir.

Son olarak hemcinslerim,

Önünüzde bulunan 5-10 cm’lik uzuvdan ötürü cinsiyetiniz erkek olabilir ama gelin biz adam olalım. Kadınımıza ve kadınlarmızın haklarına sonuna kadar saygılı olalım, onları koruyalım ve kollayalım. Nasıl sevmemiz gerektiğini bilelim, gerçekten hakkıyla ve adabıyla sevelim ; zarar vermeyelim. Kadınlar bizim her şeyimiz, rabbimizin emaneti ve biz onlarla bir bütünüz bu dünyada. Kendimizi kadına nasıl davranılmalı konusunda gerekirse eğitelim, etrafımızdakileri bilinçlendirelim ama bu iğrenç girişimlerde bulunanlardan olmayalım ve bulunacaklara müsaade etmeyelim.

Umarım bu gibi olayların azaldığı, bu şekilde (şiddet,öldürme gibi) girişimlerin en ağır cezalarla cezalandırıldığı, kadın ve erkeğin tamamen eşit haklara sahip olduğu bir dünya bizimle olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?