Ya Ben Öyle Demek İstememiştim

Teknolojinin ilerlemesiyle hayatımıza giren iletişim uygulamaları adeta bizden bir parça. Günün büyük bir bölümünde bu iletişim uygulamalarıyla sürekli birileriyle iletişim halindeyiz. Peki bu iletişim uygulamaları gerçekten bizi tam olarak ifade ediyor mu ? Anlatmaya çalıştığımız şeyler karşı tarafa da aynı şekilde aktarılıyor mu ?

Gelin iletişim öğelerine bakarak başlayalım. Okulda öğrettiler bize ; genel olarak iletişimin 8 öğesi vardır diye. Neydi bu öğeler ? Gönderici, ileti, alıcı, şifre, bağlam, kanal, filtre, dönüt. Bunlardan en önemlisi eksik sosyal medya araçlarında. Neydi o önemlisi ? İletişimde ‘bağlam’ faktörü. Ya ne olacak bağlam eksikse diye düşünebilirsiniz. Soruyorum sizlere, sosyal medyada yazdığınız bir mesaj sonrasında ‘o manada söylemek istememiştim’ gibi bir ifade kullanmak zorunda kaldınız mı ? Tahminimce çoğu kişi buna ‘evet’ cevabı verecek. İşte sosyal medya sadece sizin ‘iletinizi’ gönderiyor karşı tarafa. Duygularınızdan, hissettiklerinizden tamamen bağımsız şekilde sadece ileti gidiyor. Sonra da anlam kargaşası çıkıyor ve bazen bolca çatışma yaşanıyor. Örnek vermek gerekirse ‘Sen nasıl bir insansın ya!’ yazdığınızda karşı taraf bunu iki şekilde anlayabilir. Birincisi ‘Sen nasıl güzel yürekli bir insansın ya!’, bir diğeri ise ‘Sen nasıl da işe yaramaz bir insansın ya!’. Bakın aynı ileti ama farklı anlamlar. Bu durumda bu düşüncelerden hangisini düşünerek o iletiyi gönderdiğinizi karşı tarafın anlaması mümkün değil. Ayrıca, karşı taraf neye göre algılayacak biliyor musunuz ? İçinde bulunduğu ruh haline göre. Eğer mutluluk içindeyse büyük ihtimalle birinci şekilde, aksine hüzün içindeyse büyük ihtimalle ikinci şekilde algılayacak. Oysa, eğer ses tonunuzu bilseydi, jest ve mimiklerinizi görebilseydi kendi ruh halinden bağımsız bir şekilde sizin aktarmak istediğiniz şekilde anlayacaktı. İşte böylesine önemli bir öğedir bağlam. Maalesef ki iletişim uygulamalarında yok bağlam. Bu yüzdendir ki önemli konularda yüz yüze görüşmenizde veya en azından görüntülü görüşmenizde fayda var.

Aksi durumda gerçekten çok önemli bir konuda, iletinizin sizin duygularınızdan bağımsız şekilde karşı tarafa ulaşması sonucu yanlış anlaşılabilir ve ‘Ya ben öyle demek istememiştim.’ ifadesini kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da iletişiminizi sancılı bir hale getirecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?