Yabancı Dilin Hayatımıza Etkileri

Tabii ki artık yabancı dilin önemini bilmeyen kalmadı diyebiliriz. Yine de bu konuyu şöyle bir derleyip toparlayıp, tek bir konu halinde güzelce sunabilirsek, herkese faydalı olacağını düşündük. Bu yazımızdan sonra umuyoruz ki belki de çoğumuz hayat planını tekrar gözden geçirecek. Herhangi bir dil biliyor olsa dahi, yeni bir dil için çalışmalara başlayacak. Hiçbir yabancı dil bilmiyor olsanız dahi merak etmeyin, bu yazımızda kısa ama etkili olan bir birkaç öğrenme yöntemini sizlerle paylaşacağız. Umarız içlerinden birisi tam size uyar ve yeni bir dil öğrenmeye güzel bir giriş yapmış olursunuz.

Hayatın Her Alanında

Örneğin, eğitim hayatına devam eden bir öğrenci iseniz, eğitim dili ingilizce olan üniversitelerde, dil bilginiz yeterli değilse, sadece dil eğitiminin olduğu hazırlık sınıfını geçmek zorundasınız. İş hayatınıza devam ediyorsanız, yabancı kelimelerin her yerde karşımıza çıktığını görmüşsünüzdür. Reklamlarda, gazetelerde, internette, dükkan isimlerinde bile her zaman görürüz. Kaldı ki, emin olun dükkan, mağaza sahipleri bile bu konuya gerçekten büyük önem veriyorlar. Evet, maddi durumu iyi olanlardan bahsediyoruz. Bugünlerde başarılı olan çoğu işletme sahibi, yabancı müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için uğraşıyor. Devlet yöneticilerinin dahi kullandığı ortak dil ingilizcedir. Daha fazla listeyi uzatmayacağım. Kısaca, yabancı dilin artık bir ayrıcalık olmaktan çıktığını söyleyebiliriz.

Eğitim Hayatınızın Seviyesini Yükseltebilirsiniz

Emin olun çok zor ve yapılamaz değil. Eğitim hayatının hangi döneminde olursanız olun yapabilirsiniz. Eğer dil eğitimi almıyorsanız bu dersi kendiniz eklemelisiniz. Yani dil öğrenmeye zaman ayırıp, kendiniz çalışmalısınız. Sonraki sınıflarda dil eğitimi alacak olsanız dahi, buna zaman ayırmak, ileride sizi çok rahatlatacaktır.

Eğer hâli hazırda dil eğitimi alıyorsanız, basit seviyede ve çok az vakit ayırarak da olsa, ikinci bir dile yönelmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Tabii ki zamanla geliştirerek. Biliyoruz bir dil öğrenmek kolay değil. Peki neden çok önemli bu ikinci dil? Çünkü artık ingilizce ayrıcalık olmaktan çıkıyor. Hatta bazı uzmanlar artık bir ayrıcalığının kalmadığını söylüyor. Yani öğreneceğiniz ikinci dil, sizin ayrıcalığınız olacak. Emin olun 1 dil bilen bir mühendis ile 3 dil bilen mühendis arasında, maaşlarından çalışma koşullarına kadar çok fark olur.

İş Hayatı

Belki de uzun süredir aynı işyerinde çalışıyorsunuz. İş ilanlarına bir göz gezdirirseniz, pazarlamacılıktan garsonluğa, üst düzey yöneticiliğe kadar neredeyse çoğu ilanda, dil bilen personellerin arandığını görürsünüz. Hatta ikinci dilin tercih sebebi olduğunu söyleyen bir sürü ilana rastlarsınız. Meslek hayatınızda işletme sahibi de olsanız, sizi mutlaka ileri bir noktaya taşıyacağına emin olabilirsiniz. Yabancı müşterileriniz ile iletişim sayesinde, reklam açısından, müşteri memnuniyeti açısından ve satışların artması gibi birçok konuda faydasını görürsünüz. Tabii çalışılan sektöre göre, değişen koşullarda maaş artışı, çalışılan pozisyon değişimi konularını zaten biliyoruz. Kısaca meslek hayatınızda hangi noktada olursanız olun, dil öğrenmeye zaman ayırmayı mutlaka düşünmelisiniz.

Neler Yapmalı

Eğer dil öğrenmeye fırsatınızın olmadığını düşünüyorsanız, kesinlikle zaman yönetimini bir daha gözden geçirmelisiniz. Evet, zamanınızı ayırdığınız önceliklere dikkat ederseniz, mutlaka oradan birşeyler çıkacaktır. Yani istekli olmalısınız. Tabii ki çok kolay demiyoruz. Aklınızda uyandıracağınız birazcık istek duygusu çok iyi sonuçlar verebilir. Gereken zamanı istek duyarak bulabilirsiniz.

Kursa gidemiyorsanız, dil eğitimine başlangıç ile ilgili kitaplar elde edebilirsiniz. Bu konuda internette ücretsiz eğitimler veren videolar ile güzel başlangıçlar yapabilirsiniz. Sonrası içinde hiçbir zaman aceleci olmayın. Öğrendikçe merakınız artacak ve bir şekilde sonraki aşamalara da geçmek isteyeceksiniz. Örneğin, konuşma pratikleri yapmak için telefonunuzdan  veya bilgisayarınızdan, ücretli uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Sosyal medya uygulamalarında, oyunlarda bulabileceğiniz yabancı kişileri sohbete davet ederek ücretsiz bir şekilde konuşma, yazma pratiği yapabilirsiniz. Söylediğimiz gibi bunlar sonraki aşamalar. Siz eğitime başlamaya ve devam etmeye özen gösterin.

Eğer bir kursa gitme imkanınız varsa, bu daha da fazla vaktiniz olduğu anlamına geliyor. dil okullarına yazılıp canlı bir ortamda yani bildiğimiz sınıflarda ders öğrenmek çok faydalı olabilir. İnternetten de ücretli olarak ders veren çeşitli yerler var. Bunları da tercih edebilirsiniz. Tavsiyemiz, hangi eğitim yerinin size uygun olduğunu düşünüyorsanız ona gitmeniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?