Linkedin Algoritmasını Kullanarak İş Bulma Şansınızı Nasıl Arttırırsınız ?

Linkedin algoritmasından yararlanarak görünürlüğünüzü ve iş bulma şansınızı arttırmanız mümkün.

Linkedin bütün dünya genelinde iş bulmak ya da iş bağlantılarını genişletmek isteyen ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir kariyer portalı. İş bulmanın giderek zorlaştığı bir dönemde iş arayışı içinde olan hemen herkesin ilk seçeneği iş ilanı yayınlayan kariyer sitelerinde profil oluşturmak ve kendilerine uygun ilanlara başvurmak oluyor ancak sadece bir kişinin alınacağı bir pozisyon için yüzlerce hatta bazen binin üzerinde kişinin başvurduğunu düşünürsek öne çıkmak ve fark edilmek hiç de kolay değil. İş bulabilmek için artık sadece profil oluşturmak ve yakaladığımız ilanlara başvurup beklemenin ötesinde çok daha aktif çabaya ihtiyacımız var. Bu yazımızda site işleyişini sosyal medya mantığı üzerine oturtmuş olan ve binlerce profesyonelin birbirlerine rahatlıkla ulaşıp, bağlantı kurmasını sağlayan Linkedin’de algoritmayı kullanarak  öne çıkmak ve daha fazla görünür olmak için uygulayabileceğimiz birkaç küçük yöntemden bahsedeceğiz.

İş bulmak için Linkedin Algoritmasından nasıl faydalanırsınız?

Linkedin algoritma mantığı diğer sosyal medya sitelerinden çok daha farklı değil. Çok talep gören, beğeni alan gönderiler ve aktif olan kişiler algoritmaya uygun olarak yukarılara taşınıyor. Görünürlüğünüzü arttırmanız demek aynı zamanda bilinirliğinizi de arttırmanız demek. Aslında uzun süredir sosyal medyayı kullananlar bu duruma aşina. Linkedin’e üye olduğunuzda takip ettiğiniz yerli ve yabancı insan kaynakları profesyonellerinin bu konuya ayrıca önem verdiğini, görünürlüğü arttırmak ve üst sıralara çıkmak ve iş bulmanızı kolaylaştırmak için tavsiyelerde bulunduğunu göreceksiniz. Üst sıralara tırmanmak için yapmamız gerekenler nelerdir biraz da buna bakalım.

Tanınır olmak İş bulma şansınızı arttırır

Öncelikle bağlantı sayımızı arttıralım. Linked’in temel amacı kişilerin iş bağlantılarını arttırmak. Ne kadar çok tanıdığınız varsa yeni iş fırsatları yakalama şansınız da o kadar artar düşüncesi üzerine kurulmuş bir sosyal medya aracı diyebiliriz. Bu nedenle tanıyın ya da tanımayın dilediğiniz herkese bağlantı talebi gönderebilirsiniz. Hiç kimse bağlantı talebi almaktan rahatsız olmaz. Sektörnüzle alakalı ulaşabileceğiniz herkese talep gönderin. Bağlantılarınızın çokluğu gönderilerinizin Likedin üzerinde daha çok beğenilmesini ve paylaşılmasını sağlayacaktır.

Kendi gönderilerinizi beğenin. Evet yanlış okumadınız. Gönderinizi beğenebilirsiniz hiçbir sıkıntı yok hatta gönderinizin yorum kısmına gönderiyle ilgili kısa bir not düşebilirsiniz.

Gönderilerinize yorum yapılan yorumları mutlaka beğenin. Hatta tek kelime dahi olsa her yapılan yoruma cevap yazın.

Gönderilerinizi yayınlarken mutlaka  “hashtag” olarak adlandırılan anahtar kelimeleri # simgesiyle birlikte kullanın. Bu site içi aramalarda sizin de sonuçlar listesine girmenizi sağlar.

Takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini beğenin. Onların gönderilerine yorum yapın. Mutlaka yorumunuza karşılık vereceklerdir ki verdikleri yoruma da beğeni koyun hatta kendi yorumunuza bile beğeni bırakın. Diğer taraftan karşılıklı beğeniler zaman içerisinde o kişilerle iletişiminizi de güçlendirecektir.

Gönderi yayınlarken mesajınızın konusuna göre “daha çok kişiye ulaşması için paylaşırsanız, beğenir ya da yorum bırakırsanız sevinirim” anlamında küçük notlar da ekleyebilirsiniz.  Linkedin’ de bir gönderiyi beğendiğinizde bu sizin ağınızdaki diğer kişiler tarafından görülür. Gönderinizin beş bin bağlantısı olan bir kişi tarafından beğenilmesi mantık olarak ağınızda olmasalar da beş bin kişiye ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

Buraya kadar anlattıklarımız tamamen iş bulmak amacıyla daha çok görünür olmak için Linkedin algoritmasını kullanmakla ilgiliydi. Aktif bir kullanıcı olmanız görünürlüğünüzü kesinlikle arttıracaktır. Linkedin pek çok insan kaynakları uzamanı ve yönetici tarafından aktif olarak kullanılan bir platform. Görünürlüğünüzün artması, bilinirliğinizin de artması anlamına geleceğinden iş bulma şansınız da artacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Linkedin in temel amacı kişiler arasında iş bağlantılarını sağlamaktır. Zaman içerisinde pek çok kişiyle iletişim kuracak ve sosyal bir ağ elde edeceksiniz. Site her hafta profilinizin kaç aramada göründüğüne dair bildirim vermekte. Aktif olmaya başladıktan itibaren bu sayının her geçen hafta daha da yükseldiğini göreceksiniz. Ayrıca size gelen bağlantı talepleri de artacak.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Ali Eren Yücesoy

Kısaca kendimden bahsedecek olursam, kendime değer katmayı severim. Her ne kadar kafamda ki soru işaretleri hiçbir zaman tükenmeyecek olsa da cevapları aramaktan kaçınmam.Yeni yerler keşfetmeyi yeni bilgiler edinmeyi yeni insanlarla tanışmayı genel olarak yenilenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?