Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı ?

Çocuk Eğitiminde Anne Babaya Öneriler

Sevgili anneler ve babalar;

Her aile mutlu, sağlıklı ve başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Eğitimleri için elimizden gelen tüm fedakârlıkları yaparız. İyi bir gelecek için onlara elimizden gelen tüm imkânları sunarız. Her yıl milyonlarca genç çift anne-baba olarak hayatlarına devam ederler. Çocuk yetiştirmek ve sorumluluğunu alabilmek geri dönüşü olmayan bir süreçtir. Siz ne kadar doğru bildiklerinizi yapsanız da çocuk yetişmek hiçte kolay değildir. Bugün sizler için çocuk yetiştirmekteki altın kuralları kaleme alacağım.

  • Çocuğunuza zaman ayırın. Ona verebileceğiniz en iyi eğitim onunla zaman geçirmektir. Günlük rutin işlerinizi onunla yapmak kendini bir birey olarak hissetmesini sağlayacaktır. Maddi şeyler asla onunla geçirdiğiniz zaman kadar değerli değildir.
  • Çocuğunuza söz hakkı verin fikrini alın. Bu kendisini bağlı bulunduğu aile katmanının bir olmazsa olmazı gibi hissetmesine yardımcı olacaktır.
  • Mükemmel olmasını beklemeyin yaptığı her hatta da ona cezalar verip azarlamayın daha çok sakin ve ılımlı yollarla ona yapması gerekenleri defalarca anlatın.
  • Sabırlı olun. Onun sizin çocuğunuz olduğunu unutmayın söylediklerinizden çok yaptıklarınıza dikkat edin şiddeti hiçbir canlı üzerinde uygulamayın, uygulatmayın.
  • Sorunlarına cevap verin. Size soru sorduğun da bildiğiniz en doğru ve basit yolla bunu ona anlatın.
  • Çevresine ve bireylere saygılı olmayı öğretin. Beraber yaşayacağı insanlara karşı öncelikle siz saygılı olun mutlaka sizin yaptıklarınızı yapacaktır.
  • Ceza vermeniz gerektiğinde neyi yanlış yaptığını anlamasını sağlayın verdiğiniz cezanın hatalı davranışıyla ilgili olduğunu ve orantılı bir ceza olduğuna dikkat edin.
  • Doğruyu anlamasına yardımcı olun. Hata yapmasına müsaade edin. Daima yanında olduğunuz güvenini verin.
  • Onu çok sevdiğinizi daima hatırlatın.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?