Kişisel Gelişim Yolları Ve Etkileri

İnsanın kendini tanıması, belki de hiç  düşündüğü şeyler hakkında, aslında tam bir uzman olabilecek kapasitede olması ve bu gibi aslında birçok şey insanın en temel ihtiyaçlarından olan kişisel gelişim ile mümkündür. Evet, kişisel gelişim insanın tabii ki de en önemli, en temel ihtiyaçlarından biridir. Bu konuda derlediğimiz temel ama etkili olacak bilgileri sizlerle paylaşarak, hassasiyetinizi artırmak ve böylece yeteneklerinizi fark etme ve geliştirmede faydalı olmasını istiyoruz.

Yeteneklerin fark edilmesi denildiğinde, ilk başta ilginç bir cümle gibi gelebilir. Fakat gerçekte, uzaktan herhangi bir konuya baktığımızda ister istemez önyargıya düşebiliyoruz. “Ben bu işten hiç anlamam; bu iş bana göre değil; çok zor gözüküyor; çok kolay gözüküyor” gibi kullandığımız cümleler aslında gidişatımızı da etkiliyor. Yani hemen karar vermekten bahsediyoruz. Hatta bazen düşüncelerimizi sözlü ifade etmesek de aklımızdan bir anda buna benzer sözler geçebiliyor. Bu ve bunun gibi, bilerek veya bilmeyerek yaptığımız konuşmalar, davranışlar hayatımızda hiç beklemeyeceğimiz değişikliklere yol açıyor. Böylesi olumsuz durumların önüne geçmek için kişisel gelişimde en önemli noktalardan biri kendini tanıma konusudur. O zaman başlıklar halinde yapabileceğimiz işlere şöyle bir göz atalım.

En Önemlisi: Kendinizi Tanıyın

İlk yapacağımız iş kendimizi tanımaktan geçiyor. Bu aşamada bazen sevdiğimiz şeyleri daha yakından tanıyacağız bazen de korkularımızla yüzleşmek zorunda kalacağız.

Kendimize olan özgüvenimizin artması için güçlü ve zayıf noktalarınızdan farkında olmamız çok önemlidir. Dahası, bunları kabul etmek, kendimizi sevmemizi sağlayacak ve kendi kendimize oluşturduğumuz ya da başkalarından kabul ettiğimiz baskılardan kurtulmanızı sağlayacak.

Bu yöntem içinde bir örnek vermek istiyoruz. Mesela, boş olduğunuz ve huzurlu hissettiğiniz bir anınızda elinize bir kağıt kalem alarak, kendiniz hakkında olumlu veya olumsuz değerlerinizi yazın. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri, korktuğunuz şeyleri ve kendiniz hakkında aklınıza gelenlerin hepsini, başlıklar halinde bu kağıda yazın. Sonra bu yazdığımız şeyleri yavaş yavaş, tek tek okuyarak tamamını kabul edin. Çünkü bunlar size ait özellikler. Bunların tamamını şüphesiz kabul etmek çok önemli.

Gelişim Planı Yapın

Hangi konuda çalışmak istiyorsunuz? Kişisel hangi özelliğinizi geliştirmek istiyorsunuz? Bu gibi başlıklar oluşturun. Daha sonra bunları nasıl yapabileceğinize dair fikirler üretmeye çalışın. Eğer sizin için önemli olan bir konuya az vakit ayırdığınızı düşünüyorsanız, nasıl daha fazla vakit ayırabileceğinizi gözden geçirin. Ya da, örneğin gerektiği hâlde çoğu yerde “ Hayır” diyemediğinizi fark ettiyseniz, bu konuya yoğunlaşın ve onu geliştirmek için neler yapabileceğinizi düşünün.

Günlük Plan da Yapın

Kişisel gelişimde uzun vadeli planlar önemli olduğu gibi kısa vadeli planlar da önemlidir. Her gün size ait, sizin yapmanız gereken işleri düşünün. Sıralamaya koymaya çalışın. Daha sonra bunları koşulsuz uygulayın. Aklınıza kötü şeyler gelmesin, robot gibi yaşamak kabilinden algılamayın. Çünkü yaşadığımız müddetçe zaten hayatımızda beklemediğimiz olaylar, maceralar, düşünceler ve daha birçok şey olacaktır. Biz önce kendimizden sorumlu olduğumuz için bu konuda yapmamız gerekenleri düşünmek, bir düzene oturtmak son derece önemlidir.

Yapmanız gereken işleri saatlerce, günlerce ve belki de daha fazla ertelemek zorunda kaldığınız anlar olabilir. Örneğin aniden yapmanız gereken uzun soluklu bir seyahat olduğunda belki de çoğu planınızı o süre içinde uygulayamayacak, ertelemek zorunda kalacaksınız. Bunun gibi durumlar hevesinizi kırmasın, sizde planlarınızın bozulduğu duygusu uyandırmasın. Bu ve bunun gibi bütün durumları, olayları planın bir parçasıymış gibi düşünün.

Güzel Düşünün

Aslında bu konuya kısaca yukarıda değindik. Fakat biraz daha ayrıntılarına inmekte fayda görüyoruz.

Her durumda güzel ve iyi şeyler düşünün. En olumsuz, en can sıkıcı durumlarda bile, çok küçük de olsa, bir güzel söz söylemeye, güzel bir davranış yapmaya çalışın. Emin olun mutlaka böyle bir şey bulacaksınız. “ Küçücük şey olsa ne olur olmasa ne olur?” diye düşünmeyin. Bu gibi şeylerin insan ruhuna etkilerini bir psikoloğa sorsak, belki bir kitap yazar.

Kendinize İyi Bakın

Sağlıklı beslenme, vücut bakımı, temizlik gibi konular tabii ki olmazsa olmaz. Eğer bu konuda aşırılıklarınız varsa gözden geçirin ve çözümler bulun.

Öğrendiniz tüm iyi şeyleri hayata geçirmekten, gün yüzüne çıkartmaktan geri kalmayın.

Kendinize iyi bakın, sevgilerimizle

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?