Bize Son 24 Saatinizi Söyleyin Geleceğinizi Tahmin Edelim!

Biraz iddialı bir giriş olduğunun farkındayız. Ama günümüzde insanları daha iyi analiz etmeye yarayan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise zamanların nasıl kullandığını öğrenmektir. Bilindiği üzere zaman bütün insanlara eşit ve adaletli bir şekilde dağıtılmış ender şeylerden bir tanesi olmaktadır. Bu yüzden bu en değerli sermayesini yani zamanını etkili bir şekilde kullanan insanlar ortalamaya göre çok daha başarılı olmakta, hayallerine kavuşmakta ve kendilerine koydukları hedefleri gerçekleştirmektedirler. Biz de sizin son 24 saat içerisinde yaptıklarınızı analiz etmenize yardımcı olacak ve hem zamanınızı nasıl iyi bir şekilde yöneteceğinize hem de kendinize koyduğunuz hedeflere nasıl ulaşacağınızı bu içeriğinizi anlatacağız.

Gün İçerisinde Ne Kadar Çalışıyorsunuz?

Analizdeki ilk şeylerden bir tanesi de gün içerisinde aktif bir şekilde ne kadar çalıştığınız olmaktadır. Bir üniversite öğrencisi veya üniversiteye hazırlanan birisi olabilirsiniz ya da kendi işini kurmak için çabalayan bir girişimci olabilirsiniz. Önemli olan bu hedeflerinize ulaşmak ve sizi başarıya ulaştırmak için yerine getirmemiz gereken sorumluluklara ne kadar çok vakit ayırdığınızdır. Eğer siz de günümüzde pek çok insanın yaptığı gibi sadece bir iki saatinizi geleceğiniz için ayırıyorsanız ne yazık ki herkesin düştüğü hataya düşeceksiniz demektir. Bilindiği üzere Elon Musk haftalık 100 veya 120 saat arasında aktif olarak çalışmaktadır. Kendisine sorulduğunda da başarısının asıl kaynağının bu olduğunu söylemektedir. Şimdi bizim size sormak istediğimiz şey de şu; hem elinizi çok önemli bir sermaye var hem de hedeflerinizi gerçekleştirebilecek kapasiteye sahipsiniz. Peki ne için bunu tam olarak kullanmıyorsunuz? Eğer siz de kapasitenizi tam anlamıyla kullanan ve gün içerisinde hedefleri için çokça vakit ayıran insanlardansanız onlara kavuşmanız pek uzun sürmeyecektir.

Denge

Sürekli aktif olarak çalışmak neredeyse bütün vaktini çalışmaya ayırmak doğru bir şey değildir. Nitekim her insanın dinlenmeye ihtiyacı vardır. Kafasını boşaltmak için eğlenmeye ve haftanın yorgunluğunu atabilmek için de güzel vakit geçirmesini sağlayacak şeyler yapmalıdır. Ancak bu şekilde akıl sağlığını koruyup yerine getirmesi gereken sorumluluklara daha kolay bir şekilde konsantre olabilir. İşte günümüzde pek çok insan bu dengeyi kuramamaktadır. Bunun nedeni ise yaptıkları işlere abartı bir hevesle yönlenmeleri ve heveslerini çabuk bir şekilde kırılmasıdır. Yeteri kadar dinlenmek için kendilerine zaman ayırmadıklarından da üzerlerindeki baskı ve stres oldukça fazla olur. Böyle durumlarda doğru dengeyi yakalayabilmek ve gerekiyorsa bir rutin içerisinde hareket etmek üzerinizdeki baskıyı azaltmaya yardımcı olacaklar. Bununla birlikte çalışmaya sanki bir eziyetmiş gibi bakmak yerine işlerinizin başına oturduğunuzda daha kolay bir şekilde konsantre olabileceksiniz. Siz de aradaki dengeyi yakalayıp çalışmanız gereken zamandır çalışıp kendinize vakit ayırmanız gerektiği zamanlarda da dinlenerek günümüzde pek çok kişinin yaptığı hataya düşmekten kendinizi koruyabilirsiniz.

Konsantrasyon

Konsantre olabilmek ve yapılan işe bütün odağını vermek çok az insanın yeteneği olmaktadır. Bunun nedeni ise insanların dikkatlerini dağıtabilecek pek çok şeyi çevrelerinde barındırmalarıdır. Sosyal medya buna verilebilecek en güzel örneklerden olur. Tıpkı denge başlığında olduğu gibi insanlar çalışırken de sürekli dikkatini dağıtabilecek unsurlara sahip olduğu için konsantrasyonları dağılabilmektedir. Bunun nedeni ise uzun süreler sosyal medyayı kullanmak ve dolayısıyla var olan konsantrasyonlarını kaybetmelidir. Bu da yüksek odaklanma isteyen işlerde insanların zorlanmasına neden olmaktadır. Sosyal medya anlık haz duygusunu insanlarla buluşturduğu için çok kısa sürede tatmin olabilme duygusunu onlara yaşatmaktadır. Böylelikle uzun vadeli işler yapmak isteyen kişiler kendilerinde yeteri kadar enerjiyi bulamaz ve istedikleri hazzı alamadıkları için yaptıkları işlere konsantre olamazlar. Bu da bize açıkça gösteriyor ki eğer günlük sosyal medya kullanımınızı belirli bir denge içerisinde tutabiliyor odaklanmanız gerektiği zamanlarda ondan kolay bir şekilde izole olabiliyorsanız zamanı etkili bir şekilde yönetme konusunda başarılı olduğunuzu söyleyebiliriz.

Çeşitlilik

Üniversite sınavına hazırlanan pek çok gencin bir hayali bulunmaktadır. O da gün içerisinde 12 saate kadar ders çalışabilmek. Dikkatleri dağılmadan bu kadar uzun süre ders çalışabilmeleri oldukça zor olduğu gibi herkes tarafından başarılamaz. Bunun nedeni ise ders çalışmış sürelerinde kendilerine yeteri kadar çeşitlilik edinememeleridir. Bir başka ifadeyle gün içerisinde sadece 12 saat matematik çalışmak istemektedirler. Bu kadar uzun süre dikkati bir noktada toplamak mümkün olmadığı için pek çok öğrenci bunu başaramaz. Aynı şeyi iş dünyasında da geçerli olmaktadır. Çalışan kişiler verimliliğini artırabilmek ve daha fazla sorumluluk alabilmek için aktif olarak çalıştıkları zamanı yükseltmek istemektedirler. Ne yazık ki tek bir işe odaklanma hatasına düştüklerinde bu konuda sıkıntı yaşarlar. Ama diğer yandan zaman yönetimi konusunda başarılı olan insanlar çok iyi şekilde bilir ki genellikle onlara başarıyı getiren şey gün içerisinde birçok farklı işle uğraşmalarıdır. Diğer bir deyişle bir programa sahip olup bir iki saat gibi kısa sürelerle dikkatlerini belirli bir yere toparlamalarıdır. Bu da pek çok kişinin düştüğü dikkat dağınıklığı hatasının önüne geçip gün içerisinde daha fazla aktif olmalarına ve daha fazla işin altından kalkmalarına yardımcı olmaktadır. Eğer siz de gün içerisinde tek bir işe uzun süreli olarak odaklanmaya çalışmak yerine zamanı etkili bir şekilde yönetip gününüze çeşitlilik getirebiliyorsanız geleceğinizin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Süreklilik

Son olarak ise kendini disipline edebilme ve yaptığı işlere kararlı bir şekilde devam edebilmek karşımıza çıkar. Disiplinli olan insanlar ve yaptığı işe kararlı bir şekilde devam eden kişiler o işin sonunu görmekte zorluk çekmezler. Bunun nedeni ise disiplinli bir şekilde yola devam edip azmederek hedeflerine kavuşmalarıdır. Eğer siz de disiplinli bir insansınız ve her ne olursa olsun işinize devam edip önünüze çıkan engelleri bir bir aşarak hedefinize doğru yol alıyorsanız bundan kısa bir süre sonra gerçekleşmesini istediğiniz ve onun için çalıştınız şeylerin gerçekleşeceğine emin olabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Ali Eren Yücesoy

Kısaca kendimden bahsedecek olursam, kendime değer katmayı severim. Her ne kadar kafamda ki soru işaretleri hiçbir zaman tükenmeyecek olsa da cevapları aramaktan kaçınmam.Yeni yerler keşfetmeyi yeni bilgiler edinmeyi yeni insanlarla tanışmayı genel olarak yenilenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?