Hıçkırık Neden Olur ? Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Bazen tutulduğumuz hıçkırık bizi rahatsız edecek seviyelere ulaşabilir bu durumdan kurtulmak için ne yapacağımızı bilemeyiz. Böyle Herkesin kendine göre hıçkırık geçirme yöntemleri vardır. Kimi tek ayağının üstünde atlar, kimi nefesini tutar. Bu yollardan hangisini daha etkili ve ya hıçkırığı kesmek için başka neler yapılabilir?

Bizleri rahatsız boyutlara ulaşabilen hıçkırık göğüs boşluğumuz arasında kalan diyaframım irademiz dışımda kasılmasına koyulan isimdir. Diyafram geniş ve yayvan bir kastır. Bu kas bazen isteğimiz dışında kasılarak ani bir nefes alışa sebebiyet verir. Nefes alma esnasında ses tellerimiz kapandığından gırtlaktan bir ses çıkar, işte bu ses hıçkırık olarak adlandırılır.

Hıçkırık ne kadar sürer

Hıçkırık genellikle bir kaç dakika sürer veya bir kaç saat sürebilir. Çok nadir olarak rastlansa da inatçı hıçkırık olarak bilinen hıçkırık türünde ise hıçkırığın kesilmesi aylarca sürebilir. Eğer uzun süredir geçmeyen bir hıçkırığınız var ise bunun altında başka sebepler yatabilir böyle durumlarda doktora görünmekte fayda vardır.

Hıçkırık neden oluşur sebepleri nedir

Hıçkırık oluşma sebepleri arasında genel olarak

  • Fazla Yemek
  • Hızlı şekilde yemek
  • Sigara içmek
  • Mide de meydana gelen ani sıcaklık değişiklikleri çok sıcak veya soğuk sıvı tüketimi.
  • Aşırı stres ve duygusal değişimler

Hıçkırık nasıl geçer

Çoğunlukla hıçkırık, birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir ama bazı durumlarda birkaç saat süren ve kesilmeyen hıçkırıklar için evde deneyebileceğiniz bazı yöntemler

  • Derin nefes alarak nefesinizi tutun ve içinizden 10a kadar sayarak bırakın
  • Bir çay kaşığı bal veya reçel, pekmez yiyin.
  • Hızlıca bir bardak su için
  • Bir kese kâğıdının içine belirli aralıklar ile nefes alıp veriniz

Bazı durumlarda geçmeyen hıçkırık veya inatçı hıçkırık olarak bilinen, haftalarca süren bir hıçkırığa sahipseniz doktora başvurmanızda fayda vardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?