E Devlet Kapısından İkametgah Nasıl Alınır ?

e-devlet kapısından her geçen gün vatandaşlarına sunulan hizmetler artmaktadır. Bu hizmetlerden bir tanesi de e-devlet kapısından ikametgâh belgesi almaktır. İkametgâh diğer ismi ile yerleşim yeri ve adres belgesi sorgulama işlemi. Eskinden mahalle muhtarına gidilerek alınan bu belge artık e-devlet üzerinden alabiliyorsunuz. Peki, e-devlet üzerinden ikametgâh belgesi nasıl alınır? Gelin birlikte bakalım.

e-Devlet kapısından ikametgâh belgesi

e-Devlet kapısı üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren bu hizmetten tüm vatandaşlar yararlanabilmektedir. Lakin, İkametgâh belgesi günde en fazla 1 adet alma şansına sahipsiniz. Fakat, aldığınız belgeyi çoğaltarak istediğiniz yerlere verebilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden ikametgâh belgesini indirme işlemi sırasında ‘Belgenin Kullanım Alanı’ bölümü doldurmanız önemlidir. Belgede herhangi bir eksiklik görürseniz hemen ilinizde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

e-Devlet Kapısından İkametgâh Belgesi Sorgulama İşlemi

e-devlet kapısından ikametgah belgesi sorgulama işlemi sanıldığından çok basit. Yapmanız gereken tek şey adres çubuğuna www.turkiye.gov.tr yazarak e-devlet şifre ve T.C. kimlik numaranızla birlikte e-devlet’ in içine girmektir. Sonrasında karşınıza gelen arama çubuğuna ikametgâh yazıp önünüze gelen seçeneklerden yerleşim yeri ve adres belgesi sorgulama işlemi bölümüne tıklamanızdır. Sonrasında gelen adımları takip ederek sorgulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

E-Devlet Kapısından İkametgâh Belgesi Nasıl Alınır?

e-devlet kapısından ikametgah belgesi sorgulama işlemi bittikten sonra karşınıza gelen ekrandan uyarıları kabul ettiğinizi belirten ‘’Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.’’ onayı verdikten sonra devam et butonuna tıklayarak  bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz.

Burada ikametgâh belgesini ‘’Belgenin Kimin için Alınacağı’’ bölümünü seçip devam et butonuna tıklıyorsunuz.

Sonraki gelen ekrandan ‘’Belgenin Neden Verileceği’’ kısmından istenilen yer seçilip devam et dedikten sonra işlem tamamlanmış olunacaktır.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra artık siz de rahatça e-Devlet kapısından ikametgâh belgesini indirmiş olacaksınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Ali Eren Yücesoy

Kısaca kendimden bahsedecek olursam, kendime değer katmayı severim. Her ne kadar kafamda ki soru işaretleri hiçbir zaman tükenmeyecek olsa da cevapları aramaktan kaçınmam.Yeni yerler keşfetmeyi yeni bilgiler edinmeyi yeni insanlarla tanışmayı genel olarak yenilenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?