Verilerinizin Güvende Olduğundan Emin Olun

Bu yazımızda internet ortamında verilerinizi güvende tutabilmek için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler öneriyoruz. Günümüzde veri hırsızlarından korunmak çok önemli bir konu haline eldi. Gün geçtikçe daha fazla şirket veri ihlali gibi skandallarla karşılaşıyor.

Facebook Güvenliğinizi Arttırın

Medyada bahsedilenler ne olursa olsun, Facebook kullanıcıları olarak kendinize ait bilgileri saklayabilirsiniz. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

  • Facebook masaüstü görünümünde ekranda sağ üst köşede aşağı yönü gösteren küçük bir ok bulunmaktadır. Bu oka tıklayın
  • Daha sonra ‘’Ayarlar’’ yazısına tıklayın,
  • Ayarlardan sonra ‘’Gizlilik’’ yazısı üzerine tıklayın.
  • Açılan pencerede bilerek ya da bilmeyerek sosyal yaşamınızda erişim iznini onayladığınız bütün uygulamaları görebilirsiniz. Yine bu alan üzerinden erişim izni verdiğiniz bütün uygulamalara erişim iznini iptal edebilirsiniz.
  • Bunların yanı sıra gelinen sayfada hangi gönderileri kimler tarafından okunabileceğine de karar verebilirsiniz.

Bilgisayarınıza Özel Bir Tarayıcı Kurun

Chrome’da bulunan ‘’Incognito’’ fonksiyonu cihazınızda yapılan aramaların saklanmasını önler. Fakat bu tip programları kurarken, küçük yazıları dikkatle kontrol edin. Siz gizli modda iken dahi Google,  ziyaretlerinizin hepsini takip eder. Buna göre de size ilgi alanlarınız ile ilgili reklamlar yollar.

Eğer internet sörfünüzü gerçekten gizlemek istiyorsanız, bilgisayarınıza  ‘’DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcısı’’ uygulamasını kurabilirsiniz. Bu uygulama ücretsiz olup, sizi ziyaret ettiğiniz bütün web sitelerinde en güvenli sürüme yönlendirir. Oturumunuz bittiğinde ‘’Fire’’ butonuna basarsanız arama geçmişiniz yok olur.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Bu konuda Cloud uygulaması oldukça kullanışlıdır. Fakat bulutta (Cloud’da) çok fazla fotoğraf ve belge yüklediyseniz, bu dokümanları bir USB belleği ile koruyun. Böylece Gmail ve Dropbox da dahil olmak üzere sizinle ilgili sitelerdeki oturumlarınız, ancak siz fiziksel olarak anahtarınızı bilgisayarınıza yerleştirdiğinizde açılır. Bunun anlamı bilgisayar korsanları parolalarınızı kırsa da,  size ait verilerin yine de ulaşılabilir sınırlar dışında kalacağıdır.

Düşünce Sisteminiz Bir Bilgisayar Korsanı Gibi Olsun

Kendi Google’ınız olun ve düşünün, hangi bilgiler ileride medyaya yansırsa sizin için sıkıntı olur… (Sözgelimi annenizin kızlık soyadı ya da babanızın doğum tarihi, bankaların istediği yaygın güvenlik sorularının cevapları vs.) Bunlara dikkat edin ve sizi zor duruma düşürebilecek konularda mümkün olduğunca az paylaşım yapın. Evinizin yerini gösteren bir fotoğrafı ya da adres bilginizi paylaşıp paylaşmama konusunu da bir kez daha gözden geçirin.

Verilerinizi güvende tutabilmek için kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler bunlardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Mehmet Emin

Bilgiye aç olarak yaşadığım bu hayatta, az biraz oyun oynayan,müzikle ruhunu besleyen,fırsat bulduğunda gezmekten ödün vermeyen, her gün yeni şeyler öğrenmekten keyif alan biriyim.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Abone Olmak İster Misiniz ?